W połowie ubiegłego roku stanowiły ponad 35 proc. Z danych kwartalnych (publikowanych przez niektóre fundusze) wynika, że na koniec grudnia udział tzw. Ipopema Obligacji Korporacyjnych zarobił 11,5 proc., w tym zyskuje już 2,2 proc. Koszty bieżące wynoszą w tym funduszu 1,7 proc. W jego portfelu jest obecnie niewiele, bo niecałe 30 mln zł. Udział Instrumentów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa, które nie posiadają przynajmniej jednego Ratingu inwestycyjnego, nie może stanowić więcej niż 50% Wartości Aktywów Subfunduszu.
Co zrobić, żeby “zaskórniaki” nie tylko nie traciły na wartości, ale się rozmnażały, budując naszą poduszkę finansową? Sięgając po instrumenty mające pomnożyć nasze pieniądze, warto pamiętać o kilku zasadach. W serwisie analizy.pl uruchomiliśmy nową sekcję poświęconą ETF-om. Użytkownicy mogą teraz porównywać wszystkie ETF-y dostępne u polskich brokerów z tradycyjnymi funduszami oferowanymi w Polsce, a nawet z PPK.
W jego portfelu jest obecnie ponad 200 mln zł. Ipopema Obligacji Korporacyjnych lokuje od 80% do 100% kapitału w dłużnych papierach wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa. Depozyty i instrumenty dłużne emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego mogą stanowić do 34% wartości aktywów funduszu. Zaangażowanie w listy zastawne JP Morgan zapłaci 250 milionów dolarów kary za błędy w zarządzaniu ryzykiem emitowane przez krajowe banki hipoteczne wynosi do 25% portfela. Inwestycje w inne polskie i zagraniczne fundusze dłużne mogą stanowić maksymalnie 20% wartości funduszu. Udział aktywów zagranicznych i denominowane w walutach obcych stanowi maksymalnie 35% aktywów.
Najnowsze informacje
Międzyczasie zarządzający nie dokonali w nich zmian alokacyjnych czy selekcyjnych. Warto bowiem pamiętać, że struktura aktywów poszczególnych funduszy różni się. Niektóre mają większe, a niektóre mniejsze zaangażowanie w obligacje (nie tylko korporacyjne, ale też skarbowe stałokuponowe) w aktywach netto ogółem (średnio wynosi ono 80 proc.).
Obecnie sześciomiesięczna stawka WIBOR to ok. 5,9 proc. Prosto na Twojego maila będziemy wysyłać skrót najważniejszych informacji ze świata finansów, powiadomienia o nowościach rynkowych, najnowsze oceny i raporty oraz codzienne notowania wybranych przez Ciebie funduszy inwestycyjnych. Jeśli mimo to uznasz, że przetwarzamy Twoje dane osobowe niezgodnie z prawem, przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
- Spory udział mają w nim papiery skarbowe zmiennokuponowe.
- Wyrażenie przez Ciebie zgody na przetwarzanie danych osobowych w tym zakresie jest dobrowolne i nie stanowi warunku założenia konta w serwisie.
- Według danych ze sprawozdań na połowę 2023 roku w grupie funduszy polskich obligacji korporacyjnych najwyższy przychód z tytułu odsetek w odniesieniu do wartości aktywów netto miał Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier FIZ (12,3 proc.).
Najlepsze fundusze papierów dłużnych polskich korporacyjnych
Jak wskazał na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński, jego zdaniem, do końca roku w RPP nie znajdzie się większość ani za obniżkami, ani za podwyżkami stóp procentowych. Część z nich prognozuje wręcz, że okres stabilizacji stóp przeciągnie się nawet na cały 2025 r.
Dodatkowo przedstawione poniżej szacunki bazują na czerwcowych danych, a wówczas stawki WIBOR były o około 1 pkt proc. Przypomnijmy bowiem, że we wrześniu i październiku ubiegłego roku RPP obniżyła stopy procentowe łącznie o 100 pkt bazowych. W niektórych funduszach znajdziemy także zagraniczne obligacje, których oprocentowanie zwykle jest stałe. Recenzja na Casio exilim ex-Z750 syntezator Jeśli jakiekolwiek informacje przedstawione powyżej wydają Ci się niejasne, chętnie udzielimy dodatkowych wyjaśnień.
Mniejsze napływy do funduszu Benefit 3 FIZAN
W tym roku FDKR FIZ zyskuje 1,5 proc. Fundusz nie stosuje dźwigni finansowej. Koszty bieżące wynoszą w tym funduszu 3,4 proc.
Scenariusze dotyczące wyników
Fundusz inwestuje przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa – od 80% do 100% aktywów funduszu. Do 34% mogą stanowić depozyty oraz instrumenty dłużne emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Do 25% aktywów lokowane jest w listy zastawne emitowane przez krajowe banki hipoteczne.
Najwięcej w portfelu ważą papiery m.in. Echo, Budlex Finance, Cavatina Holding, Dekpol, PHN, CCC, Lokum, Robyg, Panova, Eurocash, czy Ghelamco Invest. Część tych obligacji zapada w tym Airbnb i DoorDash Vs Covid 19 – Aktualności na żywo roku. Michael / Strӧm Obligacji Korporacyjnych FIZ zarobił aż 12 proc., przy średniej w grupie na poziomie 11,5 proc. W tym roku (od stycznia do 23 lutego) jego stopa zwrotu to 1,1 proc.